Cz En

LKT

lesní kolový traktor

Výrobce: LKT s.r.o., Slovensko
Realizováno: 2019-2021
Typ: transport design
Rozsah: Studie komplexního designu + částečná realizace

Klient: LKT

Studie komplexního designu exteriéru lesního kolového traktoru pro výrobce LKT. Je to tradiční slovenská firma s dlouholetou výrobní tradicí . Studie zahrnuje mimo nově pojatého kompaktního designu i velmi detailní ergonomické řešení všech servisních přístupů. Dále například vylepšení výhledů obsluhy v jízdě vpřed i při práci vzad. To vše z nově navrženého rámu kabiny tvořeného vlastními kabinovými profily. Ve studii bylo inovací ale mnohem více. Jedním z nich je například zkompaktnění a zakrytování olejové a palivové nádrže za kabinou, kde je hlavní přístup k filtrům, bateriím.

Kvůli ergonomickému testování byl například vytvořen prototyp krytu motoru z kartonu ve velikosti 1:1. Tento byl poté ve výrobě nasazen na šasi stroje a byly na něm testovány jak servisní přístupy, tak také vzhled stroje v reálném měřítku.

Dalšími oblastmi, kterými se studie zabývala, bylo řešení redesignu a inovací v oblasti periferií. Zde se konkrétně jednalo o přední radlici a zadní tažný štít. Na radlici se nám podařilo vymyslet ergonomicky umístěný servisní stupínek usnadňující přístup k čištění a servis chladiče.

 Z toho konceptu viditelného na úvodních vizualizacích byla však zatím do výroby přenesena jen část krytu předního motoru a také částečné řešení přední masky. Toto bylo aktuálně aplikováno v lehce pozměněné podobě na stroje LKT 60,  LKT 130 ITL a LKT 150 . Viz zobrazované fotografie a odkazy.

LKT 60
LKT 60 video
LKT 60 a 130 ITL video